Projeler // Ulaştırma // Kablolu Köprüler

Sırat on Fırat Köprüsü :

İş Sahibi :

Kemaliye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği

Şehir // Ülke :

Kemaliye / Erzincan // Türkiye

Yıl :

2016

Proje Durumu :

Devam Ediyor

Her yıl “Kemaliye Uluslararası Doğa Sporları Festivali”ne ev sahipliği yapan ve Erzincan ili Kemaliye ilçesi sınırlarında yer alan ve yaklaşık 500 m derinliği ile dünyanın sayılı kanyonları arasında yer alan Karanlık Kanyon’da yapılması planlanan köprüye, Fırat Nehri’ndeki Sırat anlamına gelen “Sırat on Fırat” ismi verilmiştir.

Köprü tipi, doğaya uyum, estetik, yapılabilirlik ve ekonomik kriterler çerçevesinde “Zincir Asma Köprü” tipinde belirlenmiştir. Buna göre projelendirilen köprünün eni yapısal 2.4 m (kullanım 1.3 m), açıklığı 712 m ve vadiden yüksekliği ise yaklaşık 465 m’dir. Köprü, yanal rijitlik açısından yeterli genişliğe sahip olmadığından dolayı, boyuna doğrultuda teşkil edilen rüzgar ana kabloları ve köprü döşemesi arasında çalışan rüzgar stabilite kabloları ile desteklenmiştir.

"Base jumping" ve "wingsuit jumping" gibi bir çok aktivitelerin yapıldığı ve her yıl düzenli olarak yapılan festivali daha geniş kitlelere duyuracak, bu anlamda yerli ve yabancı turist ziyaretini artıracak ve bu amaçla yöreyi bir cazibe merkezi yapacağı öngörülen köprü, hayata geçtiğinde, dünyadaki en uzun ve en yüksek yaya köprülerinden biri olacaktır. Bu anlamda köprü bir ulaşım köprüsünden ziyade bir cazibe köprüsüdür.