Projeler // Üst Yapı // Endüstriyel Tesisler

Arktik LNG 2 :

İş Sahibi :

Rönesans Endüstri Tesisleri A.Ş.

Şehir // Ülke :

YNAO // Rusya

Yıl :

2019

Proje Durumu :

Devam Ediyor

Arktik LNG 2 Projesi, Rusya Federasyonu’nun Kuzey Kutup Dairesi içerisinde yer alan Yamalo Nenetsky Otonom Bölgesi'nin Gydan yarımadasında yer alacaktır. İşvereni Novatek olan proje kapsamında; Rönesans grup şirketlerinden Rönesans Endüstri Tesisleri (RHI) ile İtalyan enerji şirketi Saipem'in iş ortaklığı (SAREN) yükleniciliğinde, her biri yıllık 6.6 milyon ton kapasiteli 3 adet LNG tesisi inşa edilecektir. 3 tesisin toplam kapasitesi 19.8 mtpa olacaktır.

Projenin mühendislik açısından en dikkat çekici özelliği, proje kapsamındaki yapıların farklı bir lokasyonda inşa edilip, daha sonra yüzdürülerek işletme lokasyonuna götürülecek olmasıdır. Bu prensiple, Murmansk Bölgesinde seçilen uygun bir lokasyonda, üst kısım tesisleri ile birlikte inşa edilecek GBS'ler, yapımlarının tamamlanmasının ardından suya alınacak ve klavuz gemiler vasıtasıyla yaklaşık 2000 km yüzdürülerek kalıcı lokasyonlarına ulaştırılacak ve burada batırılarak deniz tabanına oturmaları sağlanacaktır.

GBS'ler (Gravity Based Structure) deniz tabanına oturan ve stabiliteleri önemli oranda kendi ağırlıkları ile sağlanan büyük ölçekli betonarme yapılardır. Aynı zamanda üst kısımda yer alan LNG ünitelerine altyapı olarak hizmet verecek olan bir GBS'in belli başlı özellikleri şu şekildedir;

  • Temel boyutları (ExBxY); 128 m x 300 m x 30 m
  • Temel ağırlığı yaklaşık 350 bin ton
  • Denizde yüzdürülebilme ve batırılabilme özelliği

YAPIFEN, diğer proje taşeronları ile birlikte, proje kapsamında yer alan GBS'lerin 3 boyutlu (3d) kalıp ve donatı modellerinin ve 2 boyutlu (2d) uygulama projelerinin hazırlanması çalışmalarında yer almaktadır.